GLUTENSİZ

Arbella Plus Glutensiz Mısır Makarnası, % 100 doğal mısır irmiğinden üretilmiştir. Gluten, buğday ve yumurta içermemektedir. Yağ oranı düşüktür. Durum buğdayı makarnasına benzer lezzetiyle herkes tarafından tercih edilebilecek sağlıklı, doğal bir diyet gıdasıdır.


Çölyak Hastalığı

Çölyak hastaliği (ya da Gluten Enteropatisi); bagirsaklardaki sindirimi saglayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalıgıdır. Tam konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise size uzman hekim tarafından onerilen gluten içermeyen besinlerle beslenmektir.Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulundugu için bu gıdalardan ömur boyu uzak durmak gereklidir.

Glutensiz demek Lezzetsiz demek degildir!..

“Glutensiz Beslenme” ile hayatınızı normal bir şekilde devam ettirebilirsiniz.
Glutensiz beslenme, diyetten gluten isimli proteini çıkarmak anlamına gelir. Çolyak hastaligi için tek tedavi seçenegi bu diyettir ve ömürboyunca sürdürülmelidir.
Meyve ve sebze cenneti ülkemizde, bu gıdaların tümünü, taze , donmuş veya katkı maddesi ilavesi yapılmamak şartıyla kurutulmuş olarak tüketmek çölyak hastaları açısından güvenlidir. Bunların dışında ,temel gıdalardan et,balık, süt, yumurta ve bal glutensiz diyette serbest gıdalardır. Zeytin, zeytinyağı , ayçicek, mısır, fındık ve kanola yağları güvenlidir. Fındık,fıstık,antep fıstığı , badem,ceviz,leblebi, gibi kuruyemişler de herhangi bir katkı maddesi eklenmediğinden emin olunursa sorunsuzca yüketilebilir.
Yaşam tarsınızı ve yeme alışkanlıklarınızı,glutensiz hayata geçmek yönünde , gözden geçirmek sandığınızdan kolay olacak ve telaş etmenizin yersiz olduğunu fark edeceksiniz. Bu arada kendi yaratıcılığınızı kullanarak yepyeni yemek tarifleri de üretebilirsiniz. Unutmayınız ki; hayatınız sizin ellerinizde.